Oglaševanje

Predsednica republike Pirc Musar po žvižgih na proslavi: To me ni prizadelo

Predsednica republike, Nataša Pirc Musar, proslava, dan državnosti
Foto: Marko Vavpotič/F.A. BOBO

Osrednjo državno proslavo ob 35-letnici slovenske samostojnosti je kljub drugačnim namenom zaznamoval predvsem vtis o veliki polarizaciji družbe, kar je bilo videno in slišano v nagovorih predsednice republike Nataše Pirc Musar in predsednika vlade Janeza Janše. Oba govora so pospremili žvižgi in žaljivi vzkliki iz ozadja prizorišča na Trgu republike. Kako so to razdvojenost na proslavi videli in doživeli nekateri pomembni obrazi slovenske politike?

Oglaševanje

Državna proslava ob 35-letnici samostojnosti Slovenije je že v uvodnih nagovorih predsednice republike Nataše Pirc Musar in predsednika vlade Janeza Janše pokazala, da je naša država globoko polarizirana. Če je bil osnovni namen proslave pokazati, da smo ob dnevu državnosti lahko kljub razlikam še vedno povezani, pa se to ni najbolje izšlo.

Glavno sporočilo predsedničinega govora je bil odločen poziv k preseganju razklanosti slovenske družbe in nujnosti narodne sprave, ki bi po besedah Pirc Musar morala postati "nova slovenska osamosvojitev". Kljub številnim pomembnim dosežkom naše države je opozorila na škodljivost političnega revanšizma, medsebojnega nezaupanja ter na nevarnost poskusov podrejanja neodvisnih nadzornih institucij in javnih medijev posameznim vejam oblasti.

Ko je omenila pomen civilne družbe ter se zavzela za svobodne in kakovostne medije, so njen nagovor prekinili glasni žvižgi in neprimerni vzkliki iz ozadja prizorišča.

Na drugi strani je bil nekaj žaljivih vzklikov deležen tudi premier Janša, ki pa je med drugim večkrat prejel tudi bučen aplavz prisotnih. Janša je v govoru pozval k vrnitvi k vrednotam sodelovanja in enotnosti iz časa osamosvojitve, pri čemer je kot glavno oviro slovenskega napredka v zadnjih slabih dveh desetletjih izpostavil politiko izključevanja določenega političnega pola. Njegov govor je bil hkrati poziv k uresničitvi narodne sprave s pokopom vseh mrtvih in s predlogom, da se že do naslednje proslave ob dnevu državnosti na Trgu republike postavi osrednji spomenik slovenski osamosvojitvi in državnosti.

Janez Janša in Nataša Pirc Musar
Foto: Marko Vavpotič/F.a.Bobo

Predsednica Nataša Pirc Musar: "To sem pričakovala"

Dveurna proslava je nato postregla še s številnimi glasbenimi in kulturnimi vložki. Ob odhodu s prizorišča je predsednica republike na vprašanje, kako komentira to, da so njen govor prekinili žvižgi, odgovorila, da "to več pove o njih kot pa o meni."

"Mislim, da smo proslavo speljali spoštljivo. Prav je, da se slišijo različna mnenja, in danes smo jih slišali. Glede tega ne vidim nobenih težav," je dejala Pirc Musar in dodala, da je žvižgi in vzkliki niso prizadeli in da jih je pričakovala.

"Živimo v demokratični družbi in raznolikost je njen temelj"

Da je bila proslava "odlična in fantastična ter v čast naši domovini ob 35-letnici," pa je bil po koncu prepričan Andrej Poglajen, poslanec SDS. Glede žvižgov predsednici in polarizacije slovenske družbe pa je Poglajen spomnil na predsedničine besede o tem, da je treba dopustiti kritičnost civilne družbe, ki je danes glasno izrazila svoja stališča med proslavo.

"Živimo v demokratični družbi in raznolikost je njen temelj. To je bilo danes videno. Moramo pa poskrbeti, da te razlike ne bodo omejevale potenciala in razvoja, ki ga je naša država sposobna," je dejal poslanec največje koalicijske stranke.

Tudi predsednik državnega sveta in predsednik koalicijskega Fokusa Marko Lotrič je menil, da je proslava odražala poklon državi in generacijam ljudi, ki so pred 35 leti ustvarjale samostojno Slovenijo. O tem, da sta bila govora Pirc Musar in Janše precej različna, a so oba prekinjali žvižgi, pa je dejal: "Tukaj smo, da slišimo, kaj imajo ljudje povedati. Oba sta povedala svoji mnenji, ju spoštujem in obema govoroma sem zaploskal."

Proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti
Foto: Marko Vavpotič/F.a.Bobo

Da je v demokratični državi nujno, da se slišijo različna mnenja, pogledi in vidiki, je prepričan tudi minister za zdravje iz vrst Demokratov Tadej Ostrc. "Proslava je bila lepa in vključujoča. Vela je želja po enotnosti in mislim, da je prav, da se po 35 letih – jaz sem osamosvojitev doživljal kot otrok – kot narod povežemo in gremo v prihodnost skupaj," je dejal Ostrc, ki je prepričan, da Slovenci to znamo in bomo tudi zmogli.

Vrečko: Aktualna vlada si na žalost prizadeva predvsem razdvajati

Povsem drugačnega mnenja pa je bila sokoordinatorica opozicijske Levice in prejšnja ministrica za kulturo Asta Vrečko. Čeprav je dejala, da je bila sama proslava izpeljana povsem "v redu" in "skladno z zamislimi organizatorjev", pa je opozorila na razlike v govorih obeh slavnostnih govorcev.

Medtem ko je govor predsednice republike označila za državotvoren, pomirjujoč, vsebinski in povezovalen, pa po njenem mnenju besede o združevanju s strani predsednika vlade niso padle na plodna tla. Te so bile namreč pospremljene s pikrimi opazkami, kar po njeni oceni ni bilo najbolj primerno.

"Vesela sem, da je predsednica republike izrekla vse, kar je bilo nujno. Sama sem ponosna, da živimo v miru, v samostojni, neodvisni in demokratični državi, ki pa mora prehoditi še nekaj stopnic do resnično solidarne družbe blaginje. Aktualna vlada si na žalost prizadeva predvsem razdvajati," je izpostavila Vrečko.

Proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Kritična je bila tudi do žvižgov in neprimernih vzklikov iz občinstva med govorom predsednice, po njenih besedah so nekateri "prišli na proslavo navijat in ne proslavljat rojstnega dneva države".

"Neprimerno je, da se izžvižga predsednico republike, saj njen govor ni bil nič drugega kot spodoben in vključujoč, kot se za takšno priložnost tudi spodobi. Upam, da tega na naših proslavah ne bomo več videli," je dejala in opozorila na pomanjkanje politične kulture.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih